Ruch drogowy obejmuje współdziałanie następujących elementów: droga, pojazd, kierowca oraz zasady ruchu. Droga ma poważny wpływ na przepustowość ruchu. Wiekszość dróg nie spełnia wymagań stawianych nowoczesnym drogom samochodowym, ponieważ ze względu na wadliwe skrzyżowania, zbyt małe szerokości, ostre zakręty, zbyt duże spadki podłużne, zwężenia w sąsiedztwie mostów, prowadzenie przez gesto zabudowane osiedla itp. nie zapewniają one dostatecznych warunków bezpieczeństwa i sprawności ruchu.
Droga powinna mieć jak najmniejszą liczbę skrzyżowań w jednym poziomie, ponieważ każde skrzyż...
Działanie dwusuwowego silnika z dmuchawą. System stosowany głównie w silnikach wysokoprężnych. Podczas pracy silnika dmuchawa nieprzerwanie zasysa powietrze poprzez filtr i tłoczy je do komory powietrznej (tzw. przelotni), w której stale utrzymuje się nadciśnienie w zakresie 0,2 . . .0,6 kG/cm2.
Szczeliny ładujące, łączące komorę powietrzną z wnętrzem cylindra, nawiercone Są promieniowo lub skośnie na jednej wysokości, zwykle na całym obwodzie jego ścianki. W silniku samochodowym spaliny najczęściej uchodzą z cylindra przez jeden lub kilka zaworów w głowicy. Przepłukiwanie cylindra ...
Wskaźniki z zakresu użytkowania pojazdów
Wskaźnik wykorzystania przyczep jest to stosunek przebiegu przyczep do przebiegu pojazdów, które mogą te przyczepy ciągnąć.
Czas postoju międzykursowego — jest obliczany w transporcie rozwózkowym, gdzie wykonywane są kursy złożone z następujących kolejno po sobie jazd ładownych. Skrócenie postojów miedzykursowych zwiększa stosunek jazd do czasu pracy, a tym samym wpływa dodatnio na wydajność transportu.
Wskaźniki z zakresu utrzymania pojazdów
Współczynnik gotowości technicznej (At) oddzielny dla pojazdów silnikowych i oddzielny dla przyczep.
Prze...