Wyposażenie samochodu – c.d.2

Kierunkowskazy sygnalizujące zamiar zmiany kierunku jazdy, widoczne z przodu i tyłu pojazdu: lampowe o światłach błyskowych, umieszczone symetrycznie na jednakowej wysokości zewnątrz pojazdu — z boku albo w jego obrysie z przodu i z tyłu (nie dalej niż 40 cm od Obrysu), ramieniowe wahające sie podczas jazdy o światłach stałych lub ramieniowe o światłach błyskowych. Wysokość umieszczenia kierunkowskazów powinna się zawierać w granicach 0,4. . .1,50 m dy tego wymaga konstrukcja pojazdu — do 2,10 m). Światła kierunkowskazów lampowych i ramieniowych, umieszczonych zewnątrz pojazdu — z boku, powinny być czerwone lub żółte, natomiast lampowych umieszczonych w obrysie pojazdu, przednie — białe lub żółte, tylne — czerwone lub żółte. Częstotliwości błysków świateł kierunkowskazów powinny zawierać się w granicach 60. . .120 błysków na minutę.
Kierunkowskazy powinny być widoczne na odległość co najmniej 30 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza. Pojazd ciągnący lub pojazd o długości powyżej 6 m powinien mieć kierunkowskazy na bocznych płaszczyznach obrysu. W celu kontroli działania kierunkowskazów pojazd powinien być wyposażony w lampę kontrolną lub sygnał akustyczny (lecz nie obowiązuje to, jeśli kierowca może bezpośrednio widzieć kierunkowskaz ze swego siedzenia jak również w stosunku do pojazdów zarejestrowanych przed 1. stycznia 1964 r.). Kierunkowskazy ramieniowe o światłach stałych mogą być używane tylko do dnia 31. grudnia 1964 r.
Dwa tylne sygnały odblaskowe umieszczone symetrycznie na jednakowej wysokości w granicach 40 90 cm (gdy tego wymaga konstrukcja pojazdu — do 1,20 m) i nie dalej niż 40 cm od bocznych płaszczyzn obrysu pojazdu. Podczas oświetlenia światłem drogowym sygnały te powinny być widoczne z odległości co najmniej 100 m. [więcej w: jednostkowe zużycie paliwa, obieg otto, raiffeisen poleasingowe ]
Samoczynna wycieraczka — co najmniej jedna. Jeżeli maksymalna prędkość pojazdu nie przewyższa 30 km/godz, wycieraczka może być poruszana ręcznie.
Lusterko wsteczne, samochód osobowy — co najmniej jedno lusterko, autobus — trzy, a samochód ciężarowy lub ciągnik z kabiną — co najmniej dwa lusterka, jedno po prawej i jedno po lewej stronie. Lusterka wsteczne powinny zapewniać kierowcy widoczność drogi z tylu za pojazdem, bez konieczności zmieniania normalnej pozycji.
Sygnał dźwiękowy o donośnym, lecz nieprzeraźliwym dźwięku.
Szybkościomierz i licznik kilometrów (nie obowiązuje pojazdów rozwijających prędkości do 30 km/godz).
Urządzenie zabezpieczające przed uruchomieniem pojazdu przez osoby niepowołane.
Nadwozie odpowiadające przeznaczeniu pojazdu o trwalej budowie i estetycznym wyglądzie, wyposażone w urządzenia zapewniające dostateczne przewietrzanie wnetrza (nadwozia zamknięte powinny być ponadto szczelne i dźwiękowo izolowane). Drzwi powinny miec zamki uniemożliwiające samoczynne otwieranie się. Szyby okienne powinny byt ze szkła lub innego przezroczystego tworzywa nie dającego ostrych odprysków w razie rozbicia i tak umocowane, aby w razie wypadku istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony (obowiązuje pojazdy rejestrowane po raz pierwszy po dniu 1. stycznia 1965 r. z wyjątkiem autobusów, taksówek, dorożek samochodowych, które Obowiązuje od dnia l. kwietnia 1963 r.).

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jednostkowe zużycie paliwa obieg otto raiffeisen poleasingowe